Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny. Úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). Podľa novej očkovacej schémy budú deti od budúceho roka očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v 5. roku života, aktuálne je to v 11. roku života. Obdobie aplikovania prvej dávky očkovacej látky proti MMR zostáva nezmenené, naďalej sa bude vykonávať v 15. až 18. mesiaci života, spresní sa ale vek podania prvej dávky a to najskôr prvý deň 15. mesiaca života.
 
Zmeny v očkovacom kalendári sú súčasťou novelizovanej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.
 
Znižujeme riziko šírenia osýpok
 
„K novele vyhlášky o prevencii a kontrole prenosných ochorení, ktorá rieši aj problematiku očkovacích schém, sme pristúpili z dôležitého dôvodu: našim zámerom je, aby poslednú triedu predškolských zariadení, do ktorej bude dochádzka od septembra 2020 povinná, navštevovali deti kompletne očkované dvoma dávkami očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Týmto krokom sa zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch a posilní sa ochrana zdravia detí,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
 
Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú už v súčasnosti očkované v 5. roku života napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie či Španielska.
 
Úprava očkovacej schémy proti osýpkam, mumpsu a ružienke vychádza z odporúčania Pracovnej skupiny pre imunizáciu po zhodnotení laboratórnych výsledkov Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018. Tie ukázali, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24%, vo vekovej skupine 5 – 9 ročných detí je to 93,46%.
 
„Výsledky Imunologického prehľadu z roku 2018 možno považovať za uspokojivé, avšak rozhodnutie presunúť aplikáciu druhej dávky očkovacej látky proti MMR do 5. roku života považujeme vzhľadom na nedávne epidémie osýpok na Slovensku a v Európe za potrebný krok. V epidémiách osýpok chorľavejú najmä deti, teda najzraniteľnejšia skupina populácie. V súčasnom období klesajúcej zaočkovanosti v SR a v štátoch EÚ, ako aj  vzhľadom na zvýšenú migráciu a cestovanie, nám podanie druhej dávky očkovacej látky proti MMR v 5. roku života zabezpečí väčšiu a efektívnejšiu ochranu detí proti osýpkam,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
 
Deťom, ktoré budú mať v budúcom roku viac ako päť rokov, bude druhá dávka očkovacej látky proti MMR podaná v 11. roku života - pôjde o deti narodené od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015.
Znamená to, že až do roku 2025 sa budú v rámci jedného roka očkovať proti MMR deti v 15. – 18. mesiaci života a deti v 5. a 11. roku života. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. – 18. mesiaci a v 5. roku života.
 
Zmeny pre lepšiu aplikovateľnosť v praxi
 
Súčasťou novely vyhlášky budú od 1. januára 2020 aj očkovacie postupy pre povinné očkovanie vykonávané v inom veku a intervale, ktoré v súčasnosti upravuje odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Dôvodom je lepšia aplikovateľnosť v praxi. Uvedené postupy upravujú očkovanie v prípade posunutia termínov očkovania a nedodržania očkovacej schémy z dôvodu nielen zdravotných kontraindikácií očkovania, ale i odmietania rodičov alebo očkovania detí narodených v iných krajinách, v ktorých sa postupuje podľa iných odporúčaní pre očkovanie. Novela vyhlášky upravuje i postup očkovania novorodencov HBsAg pozitívnych matiek proti vírusovému zápalu pečene typu B a zosúlaďuje aj odporúčané očkovanie dievčat a chlapcov proti infekciám spôsobeným humánnym papilomavírusom (HPV) so znením súčasne platných indikačných obmedzení kategorizácie liekov a liečiv.