​Onkológia je jednou z oblastí, ktorej sa dôkladne venujeme a snažíme sa veci posúvať aj v tejto oblasti systematicky vpred, zdôraznila ministerka zdravotníctva Andrea  Kalavská na 2. ročníku konferencie Onkológia na Slovensku v Bratislave, ktorá sa uskutočnila 30.mája.
Pripomenula, že rezort minulý rok predstavil Národný onkologický program, v januári odštartoval skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, čoskoro spúšťame skríning rakoviny prsníka a takisto skríning rakoviny krčka maternice. Onkologickí pacienti majú zároveň ešte viac prístupnejšiu onkologickú liečbu ako v minulosti. Za posledný rok do kategorizovaného zoznamu, teda do zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, vstúpilo 26 nových molekúl.
Zároveň postupne dochádza k obnove prístrojovej techniky, ktorá je tak potrebná na kvalitnú diagnostiku a následne úspešnú liečbu pacientov. Ide o vysoko efektívne nákupy s udržaním tej najvyššej kvality a je tomu tak aj v onkológii. Do nemocníc postupne putuje 16 nových lineárnych urýchľovačov, ktoré pacientom výrazne skvalitnia liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom zlepšia podmienky na ich prácu.
Skríningový program na rakovinu hrubého čreva a konečníka je od nového roku postupne uvádzaný do praxe. Týka sa populácie staršej ako 50 rokov a prvá fáza je realizovaná na počte 20 000 ľudí. Ide o skríningový test na skryté krvácanie v stolici, pričom zdravotné poisťovne ľudí na tieto skríningy pozývajú. Cieľom je dosiahnuť do októbra 50 percentnú účasť. Postupne bude spúšťaný aj skríningový program rakoviny prsníka pre ženy nad 40 rokov a do tretice bude spustený aj skríningový program pre rakovinu krčka maternice pre  ženy staršie ako 23 rokov.