​Minister zdravotníctva Marek Krajčí predložil na rokovanie vlády SR aktualizovaný  Štatút Pandemickej komisie vlády SR, ktorý vychádza zo skúseností počas pandémie COVID-19. V prípade potreby bude riešiť aj iné pandémie prenosných ochorení.

„Tento štatút upravuje poslanie a činnosť pandemickej komisie, ako aj jej organizačnú štruktúru. Po novom je komisia konzultačný a odborný orgán vlády SR, ktorý bude usmerňovať činnosť jednotlivých ministerstiev a inštitúcií. Navrhneme opatrenia, ktoré prispejú k ochrane životov a zdravia obyvateľov, zároveň musíme zohľadňovať aj to, aby fungovalo hospodárstvo a verejný život počas pandémie,“ informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý je zároveň predsedom pandemickej komisie. 
 
V prípade pandémie komisia schváli pandemický plán, spolupracovať bude s jednotlivými ministerstvami, a to najmä pokiaľ ide o posilnenie monitorovania prenosných ochorení, liečbu, zásobovanie liekmi a dostatok lôžok. Ďalšou z úloh komisie bude aj zabezpečenie vakcíny (v prípade, ak je na trhu), ako aj prevencia prenosných ochorení, informovanie a poradenstvo.

 

Komisia sa bude riadiť Ústavou Slovenskej republiky, ako aj všetkými zásadnými zákonmi a právnymi predpismi, ktoré súvisia riešením krízových pandemických opatrení. Rešpektovať bude aj odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskej komisie, ako aj aktuálnu epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike.
 
Členmi Pandemickej komisie vlády SR sú: minister vnútra, minister obrany, minister dopravy a výstavby, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, minister financií, minister hospodárstva, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, minister školstva, vedy, výskumu a športu, minister kultúry, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, predseda Trnavského samosprávneho kraja, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, predseda Košického samosprávneho kraja, predseda Prešovského samosprávneho kraja, predseda Žilinského samosprávneho kraja, generálni riaditelia zdravotných poisťovní, hlavný hygienik SR, hlavný odborník pre epidemiológiu, hlavný odborník pre infektológiu a tropickú medicínu, predseda Slovenskej akadémie vied, generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva, riaditeľ odboru krízového manažmentu ministerstva zdravotníctva, ktorý je súčasne tajomníkom komisie.
 
Komisia môže podľa potreby zriadiť regionálne pandemické komisie alebo odborné pracovné skupiny, prípadne prizvať aj ďalších odborníkov. Na rokovaní komisie sa môžu zúčastniť aj predseda vlády a členovia vlády, ktorí nie sú jej členmi. Pandemická komisia zasadá podľa potreby, najmenej však dvakrát ročne.
 

 Štatút Pandemickej komisie vlády Slovenskej republikyŠtatút Pandemickej komisie vlády Slovenskej republiky