Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský dnes navštívili Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove.

Spolu s vedením nemocnice vyjadrili vďaku a podporu lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom a vyzvali verejnosť, aby prestala veriť konšpiráciám v súvislosti s COVID-19 a dôverovala odborníkom.
Ľudský prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej po návšteve nemocnice je k dispozícii tu:
„Prehrávame. Prehrávame boj s covidom. A to najmä v tom zmysle, že sme najhorší na svete v počte novonakazených ľudí na milión obyvateľov. Neviem, čo viac treba počuť a vidieť na to, aby sme zmenili prístup. Čo viac treba vidieť ako preplnené nemocnice, ako ľudí, ktorí zomierajú na pľúcnej ventilácii a väčšina z ich sa už domov nevráti.
Čo viac treba vidieť, ako vyčerpaný zdravotnícky personál. Čo viac treba vidieť, ako ľudí, ktorí zomierajú v iných oblastiach alebo s inými diagnózami, lebo sa kapacitne na nich nedostane. Čo viac ešte potrebujeme počuť, ako že sme so svojim prístupom najhorší na svete.
Pre mňa je to absolútne alarmujúce, a to čo potrebujeme, je prestať šíri bludy o covide a prestať tliachať o covide a počúvať odborníkov. Odborníci jednoznačne hovoria, konzílium má jasné odporúčania, že treba obmedziť mobilitu, že potrebujeme lockdown.
Je to nepopulárne opatrenie, ktoré je absolútne nevyhnutné. Je to žiaľ opatrenie, ktoré sa musí dotknúť všetkých, či sú zaočkovaní, nezaočkovaní, zodpovední. Sme na tom tak zle, že takéto opatrenie, ktoré odborníci odporúčajú, sa musí dotknúť všetkých. A áno, treba povedať aj to bé – je to nefér voči ľuďom, ktorí sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia a zaočkovali sa.
Dúfam, že keď toto najhoršie pominie, práve toto a ich zodpovedný prístup bude môcť byť zohľadnený. Počúvajme odborníkov, lebo obrázky, ktoré som v Ružinovskej nemocnici pred chvíľou videla, boli tragické, boli hrozné.
Keď som sa rozprávala so zdravotníckym personálom, ktorí napriek obrovskej snahe čelí vyhrážkam a nenávisti, mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem.
Ako je možné, že v súčasnej situácii, keď zomierajú ľudia aj na základe bludov, na covid, ešte stále tu máme nenávisť voči tým, ktorí nás zachraňujú. Toto považujem za absolútne nefér. Moja nekonečná vďaka a úcta patrí každému jednému zdravotníkovi, ktorý sa snaží pomáhať.”

„Slovenskí zdravotníci zažívajú situácie, ktoré sú už neprijateľné. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa o našich pacientov starajú, či sú to lekári a sestry v nemocniciach, v ambulanciách, príslušníci záchranných zdravotníckych služieb, epidemiológovia, laboranti a všetci tí, ktorí denno-denne bojujeme za zachovanie funkčnosti zdravotníckeho systému a za to, aby sa naše zdravotníctvo mohlo znovu nadýchnuť, a takisto celý štát," zhodnotil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Riaditeľ UNB Roland Schaller po návšteve prezidentky Zuzany Čaputovej a ministra zdravotníctva povedal, že si ich podporu vážia. Pripomenul, že personál nemocnice tvoria matky a živitelia rodín, ktorí sa musia starať aj o svoje vlastné rodiny a poďakoval im za prácu.
 
foto1.jpg