​Bratislava si zaslúži novú špičkovú univerzitnú nemocnicu a tento prelomový krok je po dnešnom dni výrazne bližšie. Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská za prítomnosti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho dnes slávnostne podpísala zmluvu so spoločnosťou Metrostav, ktorá zrealizuje odstránenie rozostavanej stavby.
 
„Dnešným podpisom sme o krok bližšie k nemocnici, ktorú si zaslúži nielen Bratislava, ale celé Slovensko. Našou ambíciou je vybudovať v Bratislave špičkovú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude spĺňať požiadavky na vysoko kvalitnú a komplexnú liečbu pacientov, ako aj podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie. Verím, že procesy už budú bez prieťahov napredovať a že podľa optimistických odhadov bude na tomto mieste stáť v roku 2023, najneskôr v roku 2024, nová špičková univerzitná nemocnica,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
 
„Dnešný deň je mimoriadne dôležitý. Nejdeme totiž búrať len hrubú stavbu, ale aj tridsať rokov neschopnosti poradiť si s týmto obrovským komplexom. Aj na začiatku, aj v strede tejto cesty bol dobrý úmysel – dať Bratislave a jej širokému okoliu novú špičkovú nemocnicu, kde nájdu pacienti komplexnú zdravotnú starostlivosť a prvotriednych odborníkov. Žiaľ, tá cesta trvala tak dlho, že počas nej sa zmenili mnohé štandardy, ktoré sú pre takéto zariadenie nevyhnutné. Ako predseda vlády som hrdý, že po 30tich rokoch sa nám podarilo vykročiť už ku konkrétnemu a hmatateľnému cieľu – novej univerzitnej  nemocnici, ktorú Bratislava, ako hlavné mesto Slovenska tak veľmi potrebuje,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.
 
„Pacient je pre nás prioritou a pokiaľ nebude stáť nová univerzitná nemocnica, ďalej pokračujeme v príprave investičných činností pre rekonštrukciu a modernizáciu ostatných existujúcich súčastí UNB,“ povedala ministerka Andrea Kalavská.
 
„Nová univerzitná nemocnica bude v porovnaní s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti ponúkať najširšie portfólio špecializovaných výkonov a takisto vytvorí kvalitné a moderné podmienky pre výskum a vzdelávacie aktivity,“ povedal premiér Peter Pellegrini.
 
K demolácii prvej nadzemnej časti objektov sa pristúpi na prelome júla a augusta. V priebehu najbližších desiatich dní bude zároveň vyhlásené verejné obstarávanie na komplexnú prípravu projektu Novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. K dnešnému podpisu zmluvy sa pristúpilo po tom, ako Rada Úradu pre verejné obstarávanie zastavila konanie vo veci odvolania sa neúspešného uchádzača voči rozhodnutiu Úradu verejného obstarávania. Rada Úradu pre verejné obstarávanie tak urobila na základe späťvzatia odvolania od neúspešného uchádzača. 
 
 ministerka-razsochy1.jpgMinisterka zdravotníctva Andrea Kalavská za prítomnosti premiéra Petra Pellegriniho podpísala zmluvu na búranie Rázsoch