​Výmena skúseností medzi krajinami je dôležitá, najmä počas pandémie koronavírusu. Slovensko patrí v číslach medzi špičku, lídri v oblasti zdravotníctva jednotlivých krajín si v pondelok prostredníctvom videokonferencie vymieňali vzájomné skúsenosti.
 
Virtuálne 73. Svetové zdravotnícke zhromaždenie (WHA) odštartovalo v pondelok úvodnými príhovormi GT OSN, prezidentov Číny, Južnej Afriky, Južnej Kórey Francúzska a predsedov vlád Nemecka, Barbadosu. Hlavnými posolstvami boli výzvy na jednotu, solidaritu, spoluprácu a podporu krajinám s najzraniteľnejšími zdravotníckymi systémami.
 
Na zhromaždení vystúpil minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, ktorý vo svojom prejave vyzdvihol okrem iného potrebu medzinárodnej solidarity v boji proti súčasnej pandémii koronavírusu a upriamil pozornosť na fakt, že budúca vakcína proti koronavírusu by nemala byť iba obchodným artiklom, ale mala by sa zabezpečiť jej rovnomerná distribúcia bez ohľadu na zisk. V závere sa vyjadril, že Slovenská republika podporuje prax zdieľania informácií a skúseností na medzinárodnej úrovni a nabádal, aby v rámci WHO boli vypracované všeobecné odporúčania pre zbieranie dát v konkrétnych oblastiach, aby sa prostredníctvom použitia rovnakej metodiky dosiahol hodnovernejší odpočet v rámci medzinárodného porovnania.
Zhromaždenie pokračuje aj počas dnešného dňa.
 
šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesusfrancúzsky prezident Emmanuel Macronslovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí