​Celý svet bojuje s novým koronavírusom a aj na Slovensku robíme všetko pre to, aby sme chránili zdravie ľudí. Čiastočné obmedzenie plánovaných operačných výkonov v nemocniciach sa od veľkonočných sviatkov na základe výzvy ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího postupne uvoľňuje. Šéf rezortu zdravotníctva zároveň žiada lekárov v ambulanciách, aby pacientov vyšetrovali a robili aj preventívne prehliadky. 
 
Vyšetreniu pacienta v ambulancii by mal predchádzať telefonát a uistenie sa, že u pacienta nie je riziko nákazy koronavírusom. Následne už vyšetreniu za použitia ochranných pomôcok a dodržaní hygienických opatrení nič nebráni. „Prosím ambulantných lekárov, nezanedbávajte svojich pacientov, ktorým sa môže zhoršiť ich zdravotný stav. Môžete robiť aj preventívne prehliadky. Vždy je potrebné si pacienta objednať na presný čas pred tým, ako sa telefonicky uistíte, že nemá žiadne príznaky infektu,“ vyzval minister zdravotníctva Marek Krajčí.
 
Dôležitá je najmä prevencia pred onkologickými ochoreniami, napríklad  vyšetrenia mamografom.
 
„Niektoré zdravotnícke zariadenia začínajú uvoľňovať mamografické preventívne vyšetrenia, rozhodnutie aktuálne závisí od lokálneho manažmentu daného zdravotníckeho zariadenia,“ vysvetlil minister zdravotníctva.
 
V nemocniciach sa postupne odštartovali plánované zákroky. K ich dočasnému obmedzeniu zdravotnícke zariadenia pristúpili z dôvodu ich prípravy na zvýšený počet pacientov s ochorením COVID-19. Čas ukázal, že Slovensko situáciu vďaka opatreniam a disciplinovanosti veľmi dobre zvláda, minister preto pred dvoma týždňami nemocnice vyzval, aby po posúdení interným klinickým tímom indikované zákroky realizovali čo najskôr.
 
Myslím na všetkých pacientov s odloženými operáciami. V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou vyzývam nemocnice, lekárov, aby začali operovať aj plánované výkony. Pacienti, zostaňte v karanténe, po 14-tich dňoch vás môžu operovať. Predoperačné vyšetrenie vám urobia aj v nemocnici pred výkonom,“ uzavrel šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.
 
Viac k plánovaným operáciám v nemocniciach v tlačovej správe z apríla tu: