​Ministerstvo zdravotníctva systematicky pracuje na zlepšení podmienok naprieč celým rezortom, zmeny sa v tomto roku budú týkať aj liečby psychicky chorých ľudí. Rezort plánuje zriadiť v piatich psychiatrických nemocniciach špecializované bezpečnostné oddelenia a to v Michalovciach, Kremnici, Hronovciach, Pezinku a vo Veľkom Záluží.
 
V psychiatrických liečebniach vzniknú špecializované bezpečnostné oddelenia
 
V piatich nemocniciach vzniknú špecializované bezpečnostné oddelenia s kapacitou spolu približne 100 lôžok. „Bezpečnostné oddelenia pomôžu riešiť niekedy náročnú situáciu na psychiatriách. Často sa tam nachádzajú pacienti s prejavom agresivity, vybudovanie týchto oddelení pomôže poskytnúť takýmto pacientom adekvátny druh liečby,“ povedal Štefan Laššán, generálny riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR.
 
„Máme potrebu oddeliť tých pacientov, ktorí nie sú agresívni, od tých, ktorí agresívni sú. Tri až päť percent psychiatrických pacientov vykazujú agresívne správanie,“ vyčíslila štatistiky Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.
 
„Sme v úzkom kontakte so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou, stanovili sme si časti, ktoré chceme postupne zlepšovať, jedným z ďalších kľúčových bodov sú napríklad štandardné terapeutické a diagnostické postupy, na ktorých systematicky aj v tejto oblasti pracujeme“ povedala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
 
Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti pracuje aj na budovaní Detenčného ústavu.
 
Pokračujú práce na vybudovaní detenčného ústavu v Hronovciach, ktorý je určený pre páchateľov závažných trestných činov trpiacich vážnou psychickou poruchou, alebo sú nezvládnuteľní a skončil im výkon trestu, ale musia byť naďalej v ústavnej starostlivosti,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Andrea Kalavská.
 
„Kapacita Detenčného ústavu by mala byť približne 80 osôb,“ priblížil Marek Zelman, riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Hronovce.
 
O situácii v oblasti psychiatrickej liečby dnes informovali zástupcovia ministerstva zdravotníctva na čele so štátnou tajomníčkou Andreou Kalavskou zástupcov Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. Ide o šiestu z pravidelných návštev Výboru, pričom prvá návšteva bola na Slovensku ešte v roku 1995. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR na čele so štátnym tajomníkom Petrom Krajňákom, ktorý informoval o starostlivosti o deti so psychickými poruchami. Predstavil tri druhy centier – diagnostické centrá, reedukačné centra a liečebno-výchovné sanatóriá, ktoré sa venujú deťom so psychickými poruchami.