​Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v krokoch, ktorých cieľom je doplniť počty  chýbajúcich lekárov, znížiť  ich vekový priemer,  zvýšiť  kvalitu  a dostupnosť všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa rozhodlo pre zmeny v rezidentskom programe, pripravilo novelu zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválila vláda. MZ SR je presvedčené, že ide o účinný nástroj pre motiváciu mladých lekárov, garanciu ich pracovného pôsobiska, ako aj doplnenie lekárskeho stavu.
Po novom si rezident ešte pred vstupom do programu vyberie samosprávny kraj, v ktorom bude po skončení štúdia pôsobiť. Samosprávny kraj mu následne pomôže pri hľadaní obvodu, v ktorom bude po ukončení rezidentského štúdia poskytovať zdravotnú starostlivosť. Kraje majú totiž presne zmapované, kde všeobecní lekári chýbajú. Pacientom v tzv. nedostatkových lokalitách bude rezident bližšie už počas štúdia, vyberie si ambulanciu, kde by chcel vykonávať prax. Všeobecná ambulancia však musí spĺňať zákonné podmienky, pretože nová legislatíva stanovuje podmienky pre všeobecné ambulancie pre dospelých, všeobecné ambulancie pre deti a dorast a tiež špecializované ambulancie, v ktorých sa bude uskutočňovať praktická výučba.
Rezidenti sa budú aj naďalej v zmysle predpisov EÚ zúčastňovať na pohotovostných službách, novinkou však bude, že na ich počte sa dohodnú priamo so zamestnávateľom. Každý rezident bude musieť v období siedmich rokov po skončení štúdia minimálne päť rokov pracovať ako všeobecný lekár.
V novele, ktorú dnes schválila vláda, plánujeme zrušiť časové obmedzenie dĺžky prerušenia rezidentského štúdia, ktoré bolo doteraz v súvislosti s materskou a rodičovskou dovolenkou,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Ministerstvo zdravotníctva konzultovalo zmeny v rezidentskom program s odbornými spoločnosťami a profesijnými združeniami (Slovenskou lekárskou komorou aj Lekárskym odborovým združením), ako aj so vzdelávacími ustanovizňami. Novela tohto zákona má účinnosť od 1. augusta 2018.
Rezidentský program sa bude rozširovať o ďalšie špecializácie. Na základe rokovaní so samosprávnymi krajmi, poskytovateľmi a odbornými spoločnosťami budeme vyhodnocovať potrebu zaradenia ďalších špecializácii do rezidentského programu, do ktorého sa rezidenti zaraďujú dvakrát ročne – vo februári a v októbri.
Do rezidentského programu sa po novom budú môcť zaradiť v priebehu tohto roka okrem všeobecných lekárov aj ďalšie špecializačné odbory – detskí psychiatri, odborníci na urgentnú medicínu a anestéziolóvia,“ hovorí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Do rezidentského programu bolo od roku 2014 zaradených 363 rezidentov. Doteraz ho ukončilo 81 absolventov z oblasti všeobecného lekárstva a pediatrie.