Oceňujem, že prezident sa zaujíma o rezort zdravotníctva a venuje sa témam, ktoré riešim z pozície ministra a ktoré som si stanovil za priority. Vo vystúpení pána prezidenta ma prekvapilo viacero názorov na problémy, ktoré spomínal ako neriešené, či zanedbané, ktoré sa však v skutočnosti ale riešia, alebo už sú dávno vyriešené. Poradcovia zrejme pánovi prezidentovi pripravili chybné a neúplné podklady.
Nesúhlasím s vyjadreniami o netransparentnom nakladaní a plytvaní s verejnými zdrojmi vo VšZP. Práve naopak, poisťovňa aj na základe mojej požiadavky zaviedla mnohé opatrenia, ktoré zvýšili starostlivosť o poistencov a ich komfort a samozrejme aj transparentnosť. Zazmluvňovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa nedeje pod rúškom tajomna, ale naopak otvorene.
Nemôžem súhlasiť s názorom prezidenta ani pokiaľ ide o tému poplatkov v zdravotníctve. Od apríla tohto roku sa predsa vďaka presadeným zmenám tejto vlády žiadne poplatky, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, nevyberajú. Efektívnosť tohto riešenia dokazuje aj to, že už neevidujeme sťažnosti pacientov na nekonečnú tvorivosť lekárov pri stanovovaní rôznych, a povedzme si, že často nezmyselných, neopodstatnených poplatkov.
eHealth je ďalšia téma, kde by som rád korigoval informácie. V týchto dňoch sme verejnosti prezentovali vyvinuté a funkčné služby eHealthu. Zároveň sme oznámili, že ešte v tomto roku chceme pripojiť do systému prvých poskytovateľov. Sme krok pred finále a pred spustením prvých služieb a aplikácií eHealth do praxe a informačné a komunikačné technológie vstúpia razantnejšie do nášho zdravotníctva – v prospech pacientov aj lekárov.
A k téme DRG - ak sa pán prezident pýta, či má iba naša krajina problémy s DRG, odpoveď je jasná: nie. Viaceré krajiny majú s implementáciou DRG úplne rovnaké problémy, ktoré riešime aj na Slovensku. Presne na túto tému som nedávno hovoril napr. aj s českým kolegom.
Prekvapilo ma prezidentovo tvrdenie, že nemáme zavedené štandardizované diagnosticko-liečebné postupy. Práve pod mojím vedením sa začali vydávať tzv. guideline. A rád by som povedal, že fungujú. Či už v prípade hypertenzie, predoperačných vyšetrení, peripartálnom krvácaní, osteoporóze a iných. Je ich niekoľko desiatok a vydávame ich priebežne, podľa odporúčaní hlavných odborníkov MZ SR.
A napokon transparentnosť – téma, ktorá ma rovnako zaujíma a na ktorej pracujem. Spustili sme projekt otvorenej transparentnej nemocnice, vďaka ktorému je napr. aj nakladanie s peniazmi v našich nemocniciach pod väčším drobnohľadom verejnosti. V každej nemocnici už dnes funguje antikorupčná linka, o čom som tiež pred pár dňami informoval verejnosť.
Teší ma záujem prezidenta o zdravotníctvo. Som pripravený trpezlivo vysvetľovať prípadné nejasnosti, ktoré má pán prezident, prípadne jeho poradcovia. Moji kolegovia im radi poskytnú aktuálne a presné informácie.
Bol by som veľmi rád, keby sa prezident na zdravotníctvo pozeral ako na mechanizmus, ako systém, v ktorom pracuje množstvo kvalitných lekárov, sestier, zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa dennodenne podieľajú na poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti našim pacientom. Slovenské zdravotníctvo je porovnateľné s inými krajinami Európskej únie. Na Slovensku sa realizujú vysokošpecializované a kvalitné zákroky, máme k dispozícii moderné diagnostické možnosti a obnovujeme nemocnice v regiónoch vďaka tomu, že vláda vyčlenila na to potrebné zdroje. Pozerať sa na zdravotníctvo iba kriticky je nespravodlivé a v občanoch vyvolávajúce obavy. Naše zdravotníctvo má totiž aj také výsledky, na ktoré právom môžeme byť hrdí.