​Prostredie v nemocniciach spríjemňujú počas vianočných sviatkov živé vianočné stromčeky. Lesy SR ich do zdravotníckych zariadení venovali približne 150. Potešili sa z nich aj malí pacienti na Chirurgickej klinike v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave, kde sa dnes symbolicky ozdoboval vianočný stromček.

Stromček pod stromček

Projekt „Stromček pod stromček“ pre slovenské nemocnice odštartoval pred rokom v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na jar sa následne pokračovalo v sadení stromčekov a v decembri putovali živé stromčeky do nemocníc.

„Touto aktivitou sme chceli spríjemniť vianočné sviatky v nemocniciach tak pacientom ako aj zdravotníckym pracovníkom. Úprimne ďakujeme za množstvo stromčekov, ktoré nemocniciam venovali Lesy Slovenskej republiky.  Verím, že urobia radosť na oddeleniach či vo verejných priestoroch  a dotvoria príjemnú sviatočnú atmosféru,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

„Vianoce považujeme za najkrajšie sviatky v roku, každý ich chce stráviť v kruhu svojich blízkych. Žiaľ, nie všetkým sa to podarí. Preto prinášame voňavú atmosféru našich slovenských lesov do štátnych nemocníc po celom Slovensku. Aby živé vianočné stromčeky sprevádzali počas Vianoc nielen pacientov, ale aj tých, ktorí sa o nich starajú,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

,,Vždy sa veľmi snažíme, aby sa  malí pacienti cítili v našej nemocnici čo najpríjemnejšie. Atmosféra Vianoc, darčeky  a vôňa živých stromčekov im ich pobyt určite spríjemnia, či už v rámci ambulantného ošetrenia alebo počas hospitalizácie. Ceníme si  spoluprácu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR  a  Lesmi SR, vďaka ktorej  máme v nemocnici viac živých stromčekov,“ povedal Ladislav Kužela, generálny riaditeľ DFNsP Bratislava a poďakoval za stromčeky aj symbolické rozžiarenie stromčeka na Klinike detskej chirurgie.

„Vianočné stromčeky umocňujú atmosféru prichádzajúcich najkrajších sviatkov roka. Stromčeky zdobia foyer viacerých našich budov. Umiestnili sme ich do pediatrického, psychiatrického a onkologického pavilónu, internistického monobloku, budovy gynekológie a chirurgického monobloku. Veríme, že aj touto formou spríjemníme našim pacientom pobyt v nemocnici a zamestnancom skrášlime pracovisko,“ povedal generálny riaditeľ FNsP Prešov Radoslav Čuha.

„Ďakujem ministerke pôdohospodárstva a tiež generálnemu riaditeľovi štátneho podniku Lesy SR za darovanie živých stromčekov, ktoré na našich oddeleniach dotvárajú čaro Vianoc. Verím, že aj takto sme prispeli k navodeniu vianočnej atmosféry pre našich pacientov a zamestnancov, ktorým zdravotný stav či pracovné povinnosti, nedovolia stráviť najkrajšie sviatky v roku v kruhu svojich najbližších,“ povedal Juraj Kovács, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Vianočné stromčeky v rámci akcie Stromček pod stromček pochádzajú nielen z plantáží štátneho podniku LESY SR, ale tiež priamo z lesov. Na lesných plantážach po Slovensku rastú už okrem tisícok vianočných stromčekov aj tie, ktoré v apríli tohto roka vlastnoručne pre nemocnice vysadila ministerka pôdohospodárstva a podpredsedníčka vlády Gabriela Matečná v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, Lesmi SR a Univerzitnou nemocnicou v Bratislave.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a riaditeľ DFNsP Bratislava Ladislav KuželaMinister zdravotníctva Tomáš Drucker a riaditeľ DFNsP Bratislava Ladislav Kužela pri zdobení vianočného stromčeka