Agentúra EÚ pre drogy (EMCDDA) a Europol analyzovali európsky trh s heroínom. Odhaduje sa, že ročne  hodnota tejto drogy na trhu v rámci EÚ  presahuje 5 miliárd eur a je zodpovedná za približne tri štvrtiny úmrtí po predávkovaní drogami. Nová analýza sa venuje trasám, po ktorých drogy prichádzajú, či kde ich najviac pestujú.  Zistenia správy vychádzajú z údajov a informácií  systému monitorovania drog EMCDDA a operačných informácií Europolu o závažnej a organizovanej trestnej činnosti. 

Zverejnená analýza „Trh s drogami v EÚ: Heroín a iné opioidy“ opisuje európsky trh s heroínom, najčastejšie užívaným nelegálnym opioidom. Podľa analýzy sa odhaduje, že maloobchodný trh s heroínom v EÚ má hodnotu najmenej 5,2 miliardy eur ročne. Množstvo heroínu zachyteného členskými štátmi EÚ sa v roku 2021 viac ako zdvojnásobilo na 9,5 tony, čo je najvyššie množstvo za 20 rokov. Nezákonné užívanie opiátov je zodpovedné za približne tri štvrtiny z viac ako 6 000 prípadov úmrtí po predávkovaní v roku 2021. V EÚ je približne 1 milión rizikových užívateľov týchto drog. 

Pokles pestovania a výroby maku ópiového v Afganistane
Takmer všetok heroín spotrebovaný v Európe pochádza z Afganistanu, kde Taliban v apríli 2022 oznámil zákaz pestovania maku a výroby ópia. Najnovšie údaje UNODC za rok 2023 ukazujú 95 % pokles pestovania, aj nezákonnej výroby ópia v krajine. „Hoci v Afganistane zaznamenávame pokles pestovania ópiového maku, prvoradé je dôkladné monitorovanie dodávateľského reťazca a diverzifikácia trhu, keďže je známe, že zločinecké siete sú orientované na podnikanie, sú flexibilné a stále hľadajú nové príležitosti. Europol je naďalej odhodlaný podporovať zdieľanie spravodajských informácií, operačnú koordináciu a medzinárodnú spoluprácu s našimi partnermi v boji proti tejto hrozbe pre EÚ“, uvádza výkonná riaditeľka Europolu Catherine De Bolleová. Podľa zverejnenej správy by zákaz pestovania ópia zo strany Talibanu, ak by sa udržal, mohol mať v budúcnosti významný vplyv na dostupnosť heroínu v Európe. Vývoj v Afganistane však pocítime v EÚ až po určitom čase. Zníženie dostupnosti heroínu by však  mohlo viesť k tomu, že medzery na trhu vyplnia silné syntetické opiáty alebo stimulanty (napr. metamfetamín, katinóny) s výrazným negatívnym vplyvom na verejné zdravie a bezpečnosť. 

Obchodníci upravujú trasy, aby minimalizovali riziká a využívali nové príležitosti
Na pašovanie heroínu z Afganistanu do Európy sa používajú štyri hlavné trasy: Balkán, južná, kaukazská a severná. Analýza popisuje, ako obchodníci upravujú trasy a metódy, aby minimalizovali riziká a využili nové príležitosti. Hoci balkánska trasa zostáva kľúčovým koridorom pre obchodovanie s heroínom do EÚ, zdá sa, že záchyty pozdĺž nej klesajú v dôsledku vnímaných alebo skutočných prísnejších hraničných kontrol pozdĺž pozemného úseku cez Turecko a Bulharsko. Na druhej strane sa zdá, že obchodovanie s heroínom na južnej trase do EÚ narastá. 
Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel hovorí: „Problém s opiátmi v Európe sa rýchlo vyvíja a jeho zložitosť narastá v dôsledku globálneho vývoja, ktorý môže mať ďalekosiahle dôsledky pre našu pripravenosť a reakciu. Je nevyhnutné, aby sme posilnili našu schopnosť rýchlo odhaliť zdravotné a bezpečnostné hrozby vyplývajúce z meniaceho sa trhu s opiátmi a čeliť im. Zároveň je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým udržiavať a ďalej rozvíjať integrované portfólio zdravotných a sociálnych reakcií založené na dôkazoch. Pre tento účel musíme stavať na výsledkoch a skúsenostiach získaných za 30 rokov európskej protidrogovej politiky založenej na základných právach a aktívnej účasti všetkých zainteresovaných strán vrátane ľudí užívajúcich drogy. Keď sa užívanie látok a vzorce užívania menia a stávajú sa zložitejšími, musíme revidovať náš model a prispôsobiť našu ponuku prevencie, liečby a znižovania škôd tak, aby sme reagovali na tieto nové výzvy“. 

Informácie Odboru koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog MZ SR sú dostupné na www.infodrogy.sk