​Obchody a prevádzky sa majú na Slovensku otvárať rýchlejšie vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu týkajúcu sa šírenia ochorenia COVID-19. Od stredy by sa mali otvoriť viaceré zariadenia, dôjde k spojeniu druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení. Po rokovaní konzília odborníkov o tom dnes informoval premiér Igor Matovič, ktorý zároveň vyzval na opatrnosť a dodržiavanie hygienických pravidiel.

„Nad očakávania sme dokázali byť úspešní,“ uviedol premiér Matovič. Zároveň však pripomenul, že hygienické opatrenia je potrebné prísne dodržiavať, nakoľko podľa odhadov na jeden pozitívny odhalený prípad pripadá 1600 až 4000 neodhalených prípadov - ľudí pozitívnych, bez akýchkoľvek príznakov. „Druhú vlnu si nemôžeme dovoliť,“ doplnil.

Od stredy 6. mája by sa malo otvoriť: ubytovanie (krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb), po odchode hostí musí byť izba 24 hodín voľná. Za stanovených podmienok sa otvoria: kaderníctva, pedikúry, manikúry, pribudnú aj holičstvá, kozmetika a soláriá, ďalej vonkajšie turistické atrakcie, taxi služba (oddelený priestor a bez klimatizácie v zadnom priestore), bohoslužby a svadby. Zároveň sa pripája aj pôvodne plánovaná tretia fáza: otvorenie ďalších obchodov a služieb bez obmedzenia čo sa týka rozlohy (okrem obchodných centier), verejné stravovanie - vonkajšie terasy (za stanovených podmienok – okraje stolov vzdialené dva metre od seba, pri jednom stole maximálne dvaja ľudia, dezinfekcia po každom zákazníkovi, na toaletách pre zákazníkov každú hodinu dezinfekcia dotykových plôch, k dispozícii dezinfekcia na ruky, jednorazové utierky, zákaz sušičov rúk). K dispozícii budú aj rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene podľa podmienok. 

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že naďalej budú platiť prísne hygienické opatrenia v prevádzkach – nosenie rúšok, dezinfekcia rúk, dvojmetrové odstupy medzi zákazníkmi,  na jednu osobu v prevádzke musí pripadať 25 metrov štvorcových. Zároveň premiér Matovič avizoval sprísnenie kontroly dodržiavania opatrení. Okrem toho sa sprísňuje tzv. kĺzavý medián, podľa ktorého sa bude riadiť otváranie a zatváranie obchodov. Znižuje sa z terajších 150 na 50, čo znamená, že pri 12-násobnom zhoršení situácie sa opatrenia spomalia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zdôraznil, že je potrebné opäť rozbehnúť aj ďalšie výkony, operácie a činnosť ambulancií. Poďakoval sa všetkým zdravotníckym pracovníkom za doterajšiu prácu a doplnil, že momentálne je na Slovensku dostatočné množstvo osobných ochranných pracovných prostriedkov.