Šéf rezortu zdravotníctva pokračuje v návštevách nemocníc po Slovensku. V sobotu, 9. mája, navštívil Univerzitnú nemocnicu v Martine. Počas návštevy zdravotníckeho zariadenia zároveň skonštatoval, že kvalitnými epidemiologickými opatreniami sa nám podarilo nový koronavírus takmer úplne eliminovať. Vojna však nie je vyhratá, no pokiaľ budú ľudia zodpovední, môžeme byť úspešní, povedal minister.

Vedenie nemocnice ministra zdravotníctva informovalo, že zdravotnícke zariadenie je pripravené prijať pacientov s odloženými plánovanými výkonmi. „Táto nemocnica neustále poskytovala akútnu a subakútnu zdravotnú starostlivosť a od 11. mája začne v plnej kapacite operovať všetkých pacientov s odloženými zdravotníckymi výkonmi podľa prioritizácie,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„V nemocnici začíname minimalizovať tzv. červenú zónu pre pacientov s ochorením COVID-19 na nevyhnutnú potrebu a uvoľňovať biele zóny nemocnice,“ povedal generálny riaditeľ nemocnice Dušan Krkoška.

„Našťastie, to nebolo také tragické a také dramatické, ako sme očakávali, ale je lepšie byť pripravení a využiť kapacity na starostlivosť o pacientov. Momentálne sme vo fáze, keď sme pripravení poskytnúť zdravotnú starostlivosť všetkým našim bývalým aj budúcim pacientom,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Dalibor Murgaš.

V prvej fáze mala nemocnica pripravených pre pacientov s novým koronavírusom 107 lôžok, v ďalších fázach boli schopní pripraviť postupne 253 postelí. Aktuálne má nemocnica vzhľadom na epidemiologickú situáciu pripravených na infektológii a pneumológii 60 bežných lôžok, štyri JIS-kové lôžka a štyri lôžka pre pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa primára Kliniky pneumológie a ftizeológie Ivana Kocana sa v nemocnici doteraz liečilo približne 50 pacientov s diagnózou COVID-19, z nich 20 ambulantne, hospitalizovaných bolo cca 30 pacientov.

„Vírus sme prakticky úplne eliminovali, no je stále tu, na území Slovenska, i keď je veľmi silno potlačený. Pokiaľ budú ľudia zodpovední, tak verím, že v takomto stave by sme mohli zotrvať aj ďaleaj,“ uzavrel minister zdravotníctva.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí navštívil Univerzitnú nemocnicu v Martine   Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí navštívil Univerzitnú nemocnicu v Martine