Vedenie ministerstva zdravotníctva sa včera o skúsenosti s plošným testovaním podelilo s kolegami z kabinetu rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. 
 
O podrobnosti, ktoré súvisia s prípravou a výsledkami plošného testovania obyvateľstva, prejavili záujem mnohé európske krajiny. Vo štvrtok sa uskutočnilo online rokovanie zástupcov Slovenska a Rakúska. Predstavitelia slovenskej strany popísali slovenský intervenčný model plošného testovania, jeho prípravu, organizáciu a vplyv na šírenie koronavírusu v populácii „Aktuálny vývoj  je vzhľadom na epidemiologickú situáciu  veľmi dobrý. Plošné testovanie obyvateľstva pomohlo a bolo jedným z kľúčových nástrojov spomalenia rastu novoinfikovaných pacientov. Za kľúčový považujem fakt, že v priebehu troch víkendov boli do domácej izolácie umiestnené desiatky tisíc pacientov, ktorí by inak mohli šíriť nákazu medzi ďalšími ľuďmi,“ povedala štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková.   
 

Predmetom rokovania boli aj  epidemiologické aspekty nášho intervenčného modelu. Zástupcovia Slovenska a Rakúska si zároveň medzi sebou  vymenili  aj skúsenosti s ďalšími krokmi, ktoré sa v krajinách realizujú v  boji proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Vedenie ministerstva zdravotníctva zastupovala štátna tajomníčka Jana Ježíková, prítomný bol tiež brigádny generál Ozbrojených síl SR Štefan Kovács,  prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík,  a riaditeľ odboru Krízového riadenia Ministerstva vnútra SR plk. Ing. Marián Dritomský.

Rakúsku stranu zastupovali (funkcie v originálnom znení):

- Bernhard Bonelli, Chief of Staff to Austrian Federal Chancellor Sebastian Kurz
- Markus Gstöttner, Deputy Chief of Staff to Austrian Federal Chancellor Sebastian Kurz
- Dieter Kandlhofer, General Secretary of the Federal Ministry of Defence
- Vincent Rest, Deputy Chief of Staff to Austrian Federal Minister Rudolf Anschober (Federal Ministry for Social Affairs, Health, Care and Consumer Protection)
 
Vedenie MZ SR sa podelilo o skúsenosti s plošným testovaním s rakúskymi kolegamiVedenie MZ SR sa podelilo o skúsenosti s plošným testovaním s rakúskymi kolegami