Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň má stúpajúci trend. Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach hospitalizovaných 2230 takýchto pacientov, na JIS je 140 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 ľudí. Ide o historické maximá.
 
Počet hospitalizovaných tak opäť narástol, tento raz v porovnaní so štatistikami z predchádzajúceho dňa o 83 pacientov. Situácia je vážna, ministerstvo ju má pod kontrolou. „Na pôde rezortu je zriadený tím, ktorý sa venuje výlučne situácii v zdravotníckych zariadeniach. Niekoľkokrát za deň dostávame reporty a v prípade potreby situáciu aktívne riešime. Na ministerstve aktívne pracuje aj Krízové koordinačné centrum, ktoré sme zriadili za účelom riešenia a monitorovania situácie,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
 
Situáciu v nemocniciach monitoruje tím pod vedením štátneho tajomníka Petra Stachuru. Aktuálne informácie denne zverejňujeme cez portál www.covidvnemocniciach.sk. „Zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti je pre nás kľúčové. Vďaka aktuálnym dátam z nemocníc vieme pružne reagovať na situáciu a prijímať zodpovedné rozhodnutia. Hoci je situácia náročná, v niektorých nemocniciach sa stále vykonáva aj časť plánovaných výkonov, v závislosti od epidemiologickej situácie v danom regióne. Chcel by som ubezpečiť, že všetkým pacientom, bude v prípade náhleho zhoršenia ich zdravotného stavu poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť,“ povedal štátny tajomník MZ SR Peter Stachura. 
graf1.png

„Aj touto cestou zároveň apelujeme na vedenie nemocníc, aby dbali na dodržiavanie protiepidemických opatrení a vyžadovali ich dodržiavanie nielen od zdravotníckych pracovníkov, ale všetkých osôb, ktoré vstupujú do týchto priestorov,“ doplnil štátny tajomník.

„Ďakujeme všetkým zdravotníckym pracovníkom za mimoriadnu prácu, ktorú v týchto časoch vykonávajú, nesmierne si to vážim a verím, že spoločne túto náročnú situáciu zvládneme,“ uzavrel šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva verejnosť, aby dodržiavala základné pravidlá R-O-R – teda nosenie rúška, dostatočný odstup (minimálne 2 metre) a dôslednú hygienu rúk. Dodržiavaním opatrení sa nám spoločne podarí eliminovať šírenie vírusu.

graf2.png