Slovensko eviduje už šesť obetí ochorenia COVID-19 (koronavírus). Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes informoval, že okrem pôvodných dvoch obetí pribudli ďalšie štyri úmrtia spôsobené koronavírusom, z toho tri sú z DSS Pezinok, kde sa ochorenie rozšírilo.

Dvaja pozitívni pacienti z DSS Pezinok, ktorí boli hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava, podľahli obojstrannému zápalu pľúc. V DSS Pezinok zomrel jeden z klientov ešte 5. apríla, dodatočným testovaním sa zistilo, že bol pozitívny na koronavírus a bola nariadená aj pitva. „Vzhľadom na tieto úmrtia a vzhľadom na to, že v tomto domove sociálnych služieb už dlhšie obdobie boli klienti chorí, začal sa dohľad Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na preverenie postupu zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v tomto domove sociálnych služieb," informoval minister.

Ďalšie úmrtie zaznamenala Fakultná nemocnica Trnava, kde ochoreniu podľahol 89-ročný pacient.

V Domove sociálnych služieb Pezinok boli otestovaní všetci klienti a zamestnanci. Z 93 klientov bolo 55 pozitívnych, na výsledky v šiestich prípadoch sa ešte čaká. Zo 62 zamestnancov je deväť pozitívnych, jedného zamestnanca ešte testovanie čaká, nakoľko je momentálne PN.

V UNB je hospitalizovaných 17 klientov z DSS Pezinok, najstarší pacient má 96 rokov. Sedem pacientov je na jednotke intenzívnej starostlivosti, v jednom prípade je potrebná umelá pľúcna ventilácia.

Bratislavský samosprávny kraj dá v súvislosti s rizikom, aké predstavuje toto ochorenie práve v zariadeniach sociálnych služieb, otestovať zamestnancov v týchto zariadeniach.