Slovenským vedcom sa podarilo vyvinúť slovenský test na ochorenie COVID-19 a Slovensko tak má od dnešného dňa k dispozícii nových 100-tisíc testov na toto ochorenie. Štátny ústav na kontrolu liečiv vo štvrtok vydal rozhodnutie o registrácii slovenského testu na COVID-19.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík zdôraznil, že ide o test, ktorý spĺňa všetky kvalitatívne parametre a je plne konkurencieschopný aj vo svete. Počet infikovaných na Slovensku klesá, ako sa krajina bude postupne otvárať, význam testovania bude narastať. „Ak sa máme postupne vrátiť do normálneho života, testovanie bude stále dôležitejšie,“ doplnil Mistrík. Podľa neho aj v prípade epidémie iného druhu, vieme testy prispôsobiť ďalšiemu vírusu a budeme lepšie pripravení pri akejkoľvek inej epidémii.

„Je to kľúčový a strategický krok pre Slovenskú republiku, pre bezpečnosť a zdravie ľudí na Slovensku,“ zdôraznil premiér Igor Matovič, ktorý slovenským vedcom poďakoval a ocenil, že sa k vývoju testu sami prihlásili.

Test je podľa odborníkov špecifický pre slovenské kmene koronavírusu SARS-CoV-2, čo umožňuje tvorcom spoľahlivú diagnostiku nového koronavírusu v skoršej fáze ochorenia. Podarilo sa zvýšiť  presnosť a citlivosť testov.  Podľa Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV je slovenský test kvalitný, založený na metóde, ktorú schvaľuje WHO.