Desať percent obyvateľov Slovenskej republiky sa môže o 110 dní (od 15. marca) nakaziť ochorením COVID-19 (koronavírus), ak sa zachovajú prísne opatrenia zavedené do 16. marca. Vyplýva to z analýz Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) na Ministerstve zdravotníctva SR na základe matematického modelu, ktorý zároveň potvrdil správnosť nastavených opatrení.

Bez prijatých opatrení by podľa tohto modelu mohlo byť na Slovensku nakazených koronavírusom už 26. deň až 40 percent populácie. „Vďaka opatreniam, ktoré sa zaviedli od tohto týždňa, sme toho názoru, že sa výrazne dopomohlo k tomu, aby sa šírenie pozastavilo, resp. aby jeho nárast bol posunutý v čase a bol kontrolovanejší,“ uviedol riaditeľ IZP Martin Smatana. Prevalencia ochorenia tak bude na vrchole práve v tento 110. deň.

Podľa analytikov pri zachovaní súčasných opatrení by na 100. deň od 15. marca potrebovalo intenzívnu starostlivosť vyše 3000 pacientov. „Kapacitne rátame, že bez obmedzení bude náš systém schopný zvládnuť 550 ventilovaných pacientov,“ uvádza štúdia.

Vrchol kapacít zdravotníckeho vybavenia by mal nastať podľa modelu o 60 dní. "Minimálne najbližšie dva mesiace, by sme mali mať minimálne z technologického hľadiska všetko, čo potrebujeme," predpokladá Smatana. Platí to však len v prípade, ak sa neobjavia náhodné ohniská nákazy.
Všetky predikcie vychádzajúce z modelu rátajú s tým, že súčasné opatrenia budú pokračovať. Analýza vychádza zo simulácie prenosu nového koronavírusu po Slovensku na základe migračných tokov medzi slovenskými obcami podľa modelu na základe článku z časopisu Nature.

IZP ešte očakáva dáta mobilných operátorov, s ktorými bude efektívnejšie merať mobilitu populácie. Model zároveň počíta s racionálnym správaním obyvateľstva a dodržiavaním povinnej karantény.