Inteligentná domáca smart karanténa pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia by sa mala spustiť od piatku 22. mája 2020, všetko závisí od toho, ako dopadne testovacia fáza. Slovensko tak bude podľa premiéra Igora Matoviča treťou krajinou v Európe, ktorá zavádza takýto systém.
 
„Slovensko je najúspešnejšou krajinou v Európe v boji s koronavírusom. Verím, že tieto dobré výsledky si dokážeme udržať aj v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Minister zdôraznil, že nejde o sledovanie ľudí, ale prostredníctvom aplikácie regionálna hygiena dostane informáciu, že miesto karantény nebolo dodržané. „Verím, že toto inovatívne riešenie nám výrazným spôsobom pomôže byť aj naďalej najúspešnejšou krajinou v boji proti koronavírusu,“ zdôraznil minister.  
 
Štátna karanténa sa zavedením dobrovoľnej smart karantény neruší, je to len alternatíva pre tých občanov, ktorí splnia podmienky, spresnil Ján Bučkuliak z permanentného krízového štábu. Všetky potrebné informácie k aplikácii budú prístupné na webovej stránke www.korona.gov.sk, kde žiadatelia vyplnia formulár a aplikáciu si stiahnu. Záujemca bude musieť splniť stanovené podmienky, za ktorých bude možné absolvovať domácu karanténu. Spolu s takouto osobou zostávajú v domácej karanténe aj členovia domácnosti, v ktorej ju takáto osoba strávi. 
 
Aplikácia bude užívateľa v nepravidelných intervaloch vyzývať, aby sa odfotografoval. Počet výziev na identifikáciu nebude známy, budú sa objavovať nepravidelne a náhodne. Ak by porušil domácu karanténu, môže ho skontrolovať regionálny hygienik alebo polícia. Za porušenie karantény hrozí pokuta až do výšky 1650 eur. V treťom dni karantény by sa mal užívateľ objednať prostredníctvom covid pasu na vyšetrenie. Ak by bol pozitívny, po 14 dňoch sa vyšetrenie zopakuje a v prípade pozitivity o ďalšom postupe rozhodne regionálny hygienik. V 14-dňovej karanténe zostáva aj v prípade, ak bude test negatívny.
 
 
Členovia vlády informujú o inteligentnej smart karanténe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí o inteligentnej smart karanténe