Od stredy 22. apríla sa na Slovensku otvoria viaceré obchodné prevádzky a služby do 300 metrov štvorcových, vonkajšie športoviská, či trhoviská. Ústredný krízový štáb schválil prvú fázu plánu postupného uvoľňovania ekonomických opatrení, informoval premiér Igor Matovič. Zároveň od stredy sa mení čas vyhradený na nákupy pre dôchodcov, ktorý bude od pondelka do piatku od 9. do 11. hodiny.
 
Prvá fáza plánu umožní od stredy 22. apríla otvoriť:
 
- prevádzky obchodov a služieb do 300 metrov štvorcových
- prevádzky verejného stravovania – výdajom stravy cez okienko
- vonkajšie športoviská: musí ísť o bezkontaktný šport , bez šatní a WC, bez obecenstva
- zariadenia dlhodobého ubytovania, bez spoločného stravovania
- vonkajšie trhoviská za presne určených podmienok
- predajne automobilov a autobazáre
 
„Skúsme to zvládnuť s našou zodpovednosťou,“uviedol premiér Matovič s tým, že ak by sme to zobrali na ľahkú váhu, môže sa nám to vymknúť spod kontroly.
 
Premiér zároveň informoval, že tzv. pendleri, ktorí sa mali pri prechode hraníc od 1. mája preukazovať negatívnymi testami na COVID-19, tieto testy zatiaľ nemajú absolvovať a definitívne sa v tejto veci rozhodne v pondelok. „Vzhľadom na to, že sa dosť výrazne pozitívne mení situácia v okolitých krajinách, hovorím najmä o Rakúsku, Maďarsku, Českej republike, kde to pásmo 30 km platí,“ vyhlásil premiér. Ak situácia v okolitých krajinách bude pozitívna, testy nebudú povinné.
 
Po prvej fáze uvoľňovania opatrení by mohli nasledovať ďalšie tri fázy. Všetko však bude závisieť od toho, ako bude stúpať počet ľudí nakazených koronavírusom. Bude to platiť len vtedy, ak po prvej fáze nebude nárast nových prípadov, alebo to bude v únosnej miere. Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.
 
Naďalej musia platiť prísne hygienické pravidlá ako nosenie rúšok, dvojmetrové rozostupy medzi ľuďmi, 25 metrov štvorcových na jednu osobu, dezinfekcia rúk a vetranie priestorov.
 
V prípade úspechu 1. fázy môžu nasledovať ďalšie.
 
V 2. fáze by sa otvorilo ubytovanie (krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb), za stanovených podmienok - kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxi služba, detské kluby do 10 rokov, bohoslužby a svadby.
V 3. fáze by nasledovali obchody a služby do 1000 metrov štvorcových, verejné stravovanie – vonkajšie terasy, masáže, športové rekondičné rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavní siene podľa podmienok.
V 4. fáze by mohli byť kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská, športové podujatia, ubytovanie.