Situácia v súvislosti s epidemiologickou situáciu je vážna. Ponúkame praktické informácie pred vianočnými sviatkami, ktoré budú pre slovenské zdravotníctvo zaťažkávajúcou skúškou, ako spolu toto náročné obdobie zvládnuť. 

R-O-R je známe, no veľmi dôležité heslo opatrení, ktoré sú alfou a omegou v obmedzení šírenia koronavírusu a platí to aj počas sviatočného obdobia. „Nosenie rúška, dostatočný odstup a dôkladná hygiena rúk, sú základnou abecedou na ochranu svojho zdravia a zdravia svojich blízkych,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. 

Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s blížiacimi sviatkami upozorňuje, že nie sú v prevádzke mobilné odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie. Najbližšia možnosť na bezplatné testovanie je v najbližší pracovný deň na ktoromkoľvek z odberových miest v zozname zverejnenom a pravidelne aktualizovanom na webovej stránke ministerstva zdravotníctva. https://www.health.gov.sk/?ag-mom

Testovať sa ľudia môžu naďalej aj prostredníctvom RT-PCR testov. Objednať sa dá cez elektronický formulár tu: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php
Prosíme ale, nakoľko kapacity sú maximálne vyťažené, aby vo sviatočných dňoch tieto odberové miesta slúžili výlučne pre ľudí na testovanie po návrate z rizikovej krajiny a pre príznakových pacientov.

24.12. fungujú: v Košiciach, Michalovciach, Prešove, Poprade a Trenčíne.
26.12.fungujú: v Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Leviciach, Nitre, Nových Zámkoch, Prešove, Skalici, Trenčíne, Kráľovskom Chlmci, Žiline a v Žiari nad Hronom. 

„Prosím všetkých ľudí, aby sme boli zodpovední. Trávme čas len s najbližšou rodinou a trávme čas doma. Je to dôležité. Obmedzíme tak možnosť šírenia vírusu. Všetkým lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom zároveň prajem veľa energie a trpezlivosti pri ich náročnej práci. Ako minister zdravotníctva som na vás všetkých nesmierne hrdý a som presvedčený, že vďaka vám to spolu zvládneme. Ďakujem vám za vašu obetavú prácu,“ povedal šéf rezortu Marek Krajčí. 

Odporúčania Konzília odborníkov pre bezpečné Vianoce: 
1. Zostaňme doma. Ak môžeme zoberme si dovolenku. 
2. Nakupujme s rozumom a cielene. Ak sa dá cez internet. 
3. Cestujme minimálne. Hromadná doprava ani lanovka nemusí byť bezpečná. 
4. Oddychujme. Venujme sa rodine a najbližším. 
5. Stretávajme sa bezpečne, najlepšie online. 
6. Zaspievajme si vianočné koledy doma. 
7. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne. 
8. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho. 
9. Športujme bezpečne. Na čerstvom vzduchu, sami alebo v spoločnosti najbližších. 
10. Oslávme Silvestra doma. Ostatné oslavy odložme na leto.