Slovenská republika sa pripája k úsiliu Európskej únie a jej členských štátov zameranému na podporu tretích krajín v boji s ochorením COVID-19 prostredníctvom zdieľania vakcín. V zmysle uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 364/2021 Slovensko daruje 60-tisíc vakcín výrobcu AstraZeneca Ukrajine a 10-tisíc rovnakých vakcín Čiernej Hore. 
 
„Darovaním vakcín Ukrajine a Čiernej Hore vyjadrujeme solidaritu s týmito dôležitými zahraničnými partnermi a prispievame k boju s ochorením COVID-19 na globálnej úrovni. Očkovanie považujem za najúčinnejší spôsob boja s pandémiou a je dôležité, aby očkovacie látky boli k dispozícii tam, kde sú v danom momente najviac potrebné. Zdieľaním vakcín so zahraničnými partnermi zároveň pomáhame aj sebe, keďže pandémiu nemôžeme poraziť v rámci hraníc jedného štátu,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
 
„Očkovanie je v súčasnosti jediným nástrojom, ktorý chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19. Celý proces očkovania veľmi pozorne z ministerstva manažujeme, preto akonáhle sme uvideli priestor z hľadiska efektívnosti využitia vakcín, ktoré máme aktuálne k dispozícii, sme sa rozhodli pomôcť v oblasti očkovania aj zahraničným partnerom, nakoľko ochorenie COVID-19 je jeden z kľúčových bodov na riešenie nielen na Slovensku, ale aj za hranicami,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
 
Poskytnutie vakcín zabezpečuje Ministerstvo zdravotníctva SR v koordinácii s rezortami diplomacie a vnútra. Darovanie vakcín tretím krajinám je koordinované s Európskou komisiou.
 
Darovaním vakcín Ukrajine a Čiernej Hore nie sú ohrozené potreby Slovenska súvisiace s očkovaním. Rezort diplomacie bude v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom vnútra SR pokračovať v úsilí o poskytnutie  prebytočných vakcín aj ďalším krajinám. Týmto spôsobom sa zároveň Slovensku otvoria možnosti na flexibilné získavanie vakcín od zahraničných partnerov v závislosti od aktuálnych potrieb.