V domovoch sociálnych služieb sa dnes začalo plošné testovanie klientov a zamestnancov týchto zariadení. Informovali o tom ministri zdravotníctva a práce a sociálnych vecí Marek Krajčí a Milan Krajniak po dnešnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Prezidentka zdôraznila, že je dôležité venovať zvýšenú pozornosť kvalite poskytovaných služieb v zariadeniach sociálnych služieb. Ministri hlavu štátu informovali, ako sú zariadenia sociálnych služieb zásobované ochrannými pomôckami, ako napreduje testovanie v zariadeniach a zaoberali sa aj otázkou nedostatku personálu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že najprv sa bude testovať v týchto zariadeniach rýchlotestami, v prvom rade sa budú testovať zamestnanci zariadení, následne klienti. "Pokiaľ by test vyšiel pozitívny, tak nielen u samotného klienta, ale v celom domove sa pretestuje štandardnými PCR testami, či je nákaza prítomná," dodal Krajčí. Klienti budú testovaní v domovoch sociálnej starostlivosti. "Sme prvou krajinou na svete, ktorá takýto projekt spúšťa, spolu so Severným Írskom," zdôraznil minister.

Minister sociálnych vecí Milan Krajniak uviedol, že testovanie sa v prvej fáze začína v Bratislave a Martine. Postupne sa naštartuje po celom Slovensku, pôjde približne o 80.000 ľudí. Okrem toho informoval, že štátne hmotné rezervy by mali zabezpečiť zariadeniam dostatok ochranných pomôcok.

Ministri zdravotníctva a práce a sociálnych vecí Marek Krajčí a Milan Krajniak sa stretli s prezidentkou Zuzanou ČaputovouMinistri zdravotníctva a práce a sociálnych vecí Marek Krajčí a Milan Krajniak sa stretli s prezidentkou Zuzanou Čaputovou