Situácia týkajúca sa ochorenia COVID-19 je na Slovensku pod kontrolou, regionálne úrady verejného zdravotníctva aktívne pracujú v regióne, ohniská sú podchytené. Minister zdravotníctva odporúča tento rok dovolenkovať na Slovensku.

O komunitnom šírení ochorenia sa zatiaľ na Slovensku neuvažuje. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú situáciu pod kontrolou, ohniská sú podchytené a aktívne sa dohľadávajú kontakty. Nové prípady, ktoré sa objavujú, boli importované ľuďmi zo zahraničia a následne ich kontaktmi. Hygienici v regiónoch aktívne pracujú. V posledných dňoch mala Čadca viac prípadov ako ostatné oblasti, opatrenia v tomto regióne boli nastavené, tak zo strany regionálnych hygienikov, ako aj mesta a samosprávy, rýchlo a razantne, čím sa situáciu v regióne podarilo dostať okamžite pod kontrolu.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí odporúča ľuďom z tohto regiónu nosiť rúška aj v exteriéri. Šéf rezortu zdravotníctva neodporúča stretávať sa bez rúška so seniormi a rizikovými skupinami. Ich návštevu odporúča obmedziť len na nevyhnutný čas.

Úrady na Slovensku zaviedli lokálne opatrenia. Minister zdravotníctva Marek Krajčí zaslal starostom aj informačný list.

Domy, v ktorých sa nachádzajú osoby nakazené novým koronavírusom, sa najmä v osadách označia páskou, aby ostatní videli, že ich obyvatelia sú v izolácii.

Podľa ministra zdravotníctva je situácia na Slovensku pod kontrolou. Obyvatelia by sa mali dať otestovať, ak sa u nich objavia niektoré z príznakov. Kontaktovať majú príslušný úrad verejného zdravotníctva alebo svojho lekára, prípadne sa prihlásiť cez portál korona.gov.sk.

Minister zároveň v nedeľu v TA 3 vyzval verejnosť, pokiaľ majú pocit, že sú chorí, aby nechodili medzi ľudí.

Či počet infikovaných bude stúpať, bude podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva záležať od zodpovednosti ľudí.

Minister zdravotníctva odporúča ľuďom dovolenkovať tento rok na Slovensku.