Tento nárast je spôsobený aj tým, že v aplikáciách sú dostupné  digitálne COVID preukazy EÚ,  ktoré tak môžu mať užívatelia stále po ruke.  
 
Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne si za prvé tri týždne od zavedenia tejto novinky stiahli v aplikácii celkovo vyše 360 tisíc COVID preukazov EÚ -  len za predminulý týždeň ich bolo stiahnutých cca 69,5 tisíc.
 
V niektorých dňoch dosahuje počet nových používateľov aj 10-násobok počtu z obdobia pred sprístupnením COVID preukazov EÚ. V aplikácii tejto poisťovne sa zobrazuje aj osvedčenie o prekonaní ochorenia COVID-19, o výsledku PCR testu či antigénového testovania.
 
Od 15. júla je digitálny COVID preukaz EÚ dostupný už aj v operačnom systéme iOS. Najjednoduchšie a zároveň najbezpečnejšie je mať COVID preukaz EÚ v mobilnej aplikácii – máte ho stále so sebou, bez rizika straty, s maximálnou ochranou osobných a citlivých údajov. Poistenci VšZP si ju môžu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS, platný občiansky preukaz a pár minút času. 
 
Zdravotná poisťovňa Union vydáva digitálne COVID preukazy EÚ v papierovej forme na všetkých svojich pobočkách a tiež prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre Android a  Apple zariadenia.  Hneď v prvom týždni po uvedení CovidPass funkcionality si mobilnú aplikáciu aspoň raz  otvorilo trikrát viac klientov  Unionu ako počas iného bežného týždňa.   Po nasadení novej verzie Mobilnej aplikácie s CovidPassom si aplikáciu v priebehu 2 týždňov nainštalovalo 9 932 nových používateľov. Aktuálne údaje týkajúce sa COVID preukazov EÚ: počet zobrazení, resp. stiahnutí celkovo: 44 785, v  mobilnej aplikácii: 21 347. 
 
Zdravotná poisťovňa Dôvera disponuje mobilnou  aplikáciou, ktorá je dostupná v Google Play, AppStore a Huawei AppGallery a má viac ako 327 tisíc jedinečných používateľov.  Od 1. júla si stiahlo COVID preukaz EÚ 35 537 jedinečných používateľov – ide o stiahnutia PDF verzie certifikátu. V prípade QR kódov  poisťovňa zaznamenala počet zobrazení u 102 794 unikátnych používateľov. COVID preukazy EÚ  sú aktuálne dostupné v AppStore, Huawei AppGallery, aj v Google Play. Je dlhodobo najlepšie hodnotenou mobilnou aplikáciu zdravotných poisťovní nielen na Slovensku.
 
COVID osvedčenie EÚ platí vo všetkých krajinách EÚ, ktoré budú uznávať vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a dobrovoľne budú môcť akceptovať aj ďalšie preparáty, ako napríklad ruský Sputnik V.