Počet ľudí testovaných na COVID-19 (koronavírus) sa výrazne zvýši. Okrem štátnych laboratórií budú testovať aj súkromné a v horizonte desiatich dní sa očakáva, že denne bude možné otestovať 2000 až 4000 ľudí. Informovali o tom dnes premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Aby sme sa z tých 300 – 350 testovaní sa dostali v dohľadnej dobe na strop spoločných kapacít, to je dnes 2000, v horizonte týždňa približne 3000,“ uviedol premiér s tým, že do desiatich dní by to mohlo byť 4000 testov denne. „Toto je kľúčová cesta, ako identifikovať ľudí pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, aby sme ich liečili a chránili všetkých ostatných, aby ich nenakazili,“ doplnil premiér.

Už vo štvrtok štátne laboratóriá urobili 912 testov, pričom 42 bolo pozitívnych. Jedno zo súkromných laboratórií urobilo 60 testov, odhalilo jeden pozitívny prípad. Spolu má momentálne Slovensko 269 pozitívnych prípadov.

Minister zdravotníctva informoval, že nemocnice sú už vo výraznej miere výrazne reprofilizované a pripravené. „Nastavujeme kvalitné protokoly, aby sme čo najviac ľudí úspešne liečili a zachránili ich,“ uviedol minister. Minister Krajčí zdôraznil, že pri testovaní sa budeme zameriavať na populáciu ľudí nad 65 rokov, keďže u týchto ľudí môže mať choroba závažný priebeh. Ľudia v rizikovom veku so symptómami na ochorenie COVID-19 budú objednávaní na testovanie. V prípade, že by sa nemohli dostaviť na odberné miesto, príde k nim špeciálne vybavená sanitka.

Pred nemocnicami pribudnú odberné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19. Pôjde o vonkajšie odberné miesta, vďaka ktorým budú chránení pacienti, ktorí nemajú podozrenie na tento druh ochorenia. Súkromné laboratóriá zabezpečia zvoz odobratých vzoriek do všetkých laboratórií bez ohľadu na to, či je štátne alebo súkromné.