​Transparentne a efektívne – takto pristupuje rezort zdravotníctva k nákupom a obstarávaniam. Inštitút zdravotnej politiky MZ SR na dennej báze kontroluje ceny nákupov u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v priamej pôsobnosti rezortu a výsledky hovoria jasne. Celková odhadovaná úspora pri nákupoch od roku 2017 vďaka postupným systematickým krokom rezortu predstavuje takmer 75 miliónov eur. Úspora, ktorá sa žiadnym spôsobom nedotkla pacientov. Ušetrené prostriedky môžu nemocnice investovať do oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú - viac peňazí smeruje na moderné inovatívne lieky, do ambulancií aj nemocníc. IZP pri kontrole cien zdravotnej techniky pracuje s databázou cien, ktorá je tvorená z realizovaných nákupov z Česka  a Slovenska za posledných šesť rokov.

Výrazné úspory

Odhadované úspory sa podarilo dosiahnuť vďaka efektívnym a dôsledným centrálnym obstarávaniam, či referencovaniu. „Výsledky ukázali, že predpokladaná úspora od roku 2017 je vďaka centrálnemu obstarávaniu na úrovni 40 miliónov eur, úspory vo výške približne 30 miliónov eur prinieslo zase zreferencovanie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu v rámci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, viac ako tri milióny predstavuje úspora pri nemocničných nákupoch liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok a 1,5l milióna eur pri zdravotníckej technike,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
 
„Na dennej báze kontrolujeme ceny nákupov u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí sú v priamej pôsobnosti rezortu, pričom sa zameriavame na zdravotnícku techniku, lieky, špeciálny zdravotnícky materiál a centrálne nákupy,“ doplnil riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.
„Výsledky úspor sú jasnou vizitkou toho, že nákupy robíme vysoko efektívne a transparentne a že pravidlá, ktoré uvádzame do praxe, prinášajú svoje jasné výsledky. Ušetrené peniaze za rok 2017 môžu nemocnice investovať do iných oblastí – tam, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ povedal generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.
 

Elektronická aukcia pomohla k výraznejším úsporám

Vďaka dvojkolovej elektronickej aukcii, ktorú rezort uviedol ešte v roku 2017 za vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, sa podarilo ušetriť ešte viac finančných prostriedkov. Reálny dopad v praxi už je vidieť napríklad na CT prístrojoch, ktoré postupne prichádzajú do nemocníc.
 

„Nakúpili sme 13 nových CT prístrojov pre nemocnice s úsporou približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými a slovenskými cenami, čo sa podarilo vďaka dvojkolovej elektronickej aukcii,“ povedal generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

„Z prvého kola vyšli dve spoločnosti s najnižšími cenami. Následne si jednotlivé nemocnice vyberajú nimi preferovanú skupinu, kde súťažia len tie dve spoločnosti s najnižšími cenami z prvého kola. Prvé kolo sa súťaží v plnej špecifikácii prístrojovej techniky, druhé kolo je zamerané len na tie požiadavky, príplatkovú výbavu a softvérové balíčky, ktoré vyhovujú danej nemocnici,“ opísal priebeh elektronickej aukcie Martin Smatana.
 
Lieky, špeciálny zdravotnícky materiál a zdravotnícke pomôcky
 
Úspory sa dosiahli aj pri liekoch, špeciálnom zdravotníckom materiáli a zdravotníckych pomôckach.
„Celková skontrolovaná hodnota nákupov bola za rok 2017 takmer pol miliardy eur, pričom celková odhadovaná úspora predstavuje takmer 3,4 mil. eur pre zdravotný systém. Najväčšie zníženie cien v rámci nákupov dosiahla Univerzitná nemocnica Bratislava, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave,“ vymenoval riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.
 
​Čo pripravujeme ďalej
 
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje centrálne nákupy aj na ďalšie oblasti. „V prípravnej fáze sú RTG prístroje, vyhlasujeme súťaž aj na infúznu techniku, ventilátory a čakajú nás prvé aukcie MR prístrojov. Do nemocníc tak už čoskoro pôjde ďalšia nová prístrojová technika,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská informovala o nákupoch a obstarávaniach v rezorte zdravotníctva