Na Slovensko bolo doručených 1440 dávok vakcín proti opičím kiahňam. Vakcíny Jynneos zabezpečila a následne darovala členským krajinám Európska komisia. Sú uskladnené v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach.
 
Európska komisia na základe uzatvorenej zmluvy darovala Slovenskej republike 1440 dávok vakcín proti opičím kiahňam Jynneos/Imvanex. Rezort zdravotníctva je tak pripravený na prípadné zhoršenie situácie v súvislosti  s týmto ochorením a následnú distribúciu vakcín. Vakcína Jynneos/Imvanex má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii pravých alebo opičích kiahní, obsahuje  ich modifikovanú formu. Vírus, ktorý obsahuje vakcína, je v úzkom príbuzenstve s vírusom varioly (pravých kiahní) a opičích kiahní, ale nespôsobuje ochorenie u ľudí, ani sa nemôže replikovať v ľudských bunkách. Po podaní vakcíny imunitný systém rozozná vírus vo vakcíne ako cudzorodý a spustí výrobu protilátok. Keď následne očkovaný príde do kontaktu s podobnými vírusmi, protilátky spolu s inými komponentmi imunitného systému vírus usmrtia a ochránia očkovaného pred vypuknutím ochorenia.
 
Opičie kiahne sú vírusové ochorenie, ktorého pôvodca je príbuzný s vírusom pravých kiahní. Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, no môže byť až 5 - 21 dní. Ochorenie na opičie kiahne sa spočiatku prejavuje príznakmi podobnými chrípke - horúčka, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu tzv. prodromálnych príznakov sa zvyčajne objaví už aj typická vyrážka. Výsyp sa môže objaviť kdekoľvek na tele, vrátane dlaní, chodidiel, úst či intímnych partií. Nemusí byť rozsiahly, môže ísť aj o ojedinelú vyrážku.
 
Na základe dostupných informácií je pravdepodobnosť ďalšieho šírenia vírusu medzi širšou populáciou v krajinách EÚ/EHP a celosvetovo nízka, čo vedie k celkovo nízkemu riziku pre všeobecnú populáciu. Avšak individuálne riziko vzniku opičích kiahní môže byť vysoké pre malé deti, tehotné ženy, starších ľudí alebo imunokompromitované osoby. Úrad verejného zdravotníctva SR monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe. Doteraz na území SR evidujeme 14 laboratórne potvrdených prípadov opičích kiahní. Dovezené vakcíny sú pre prípad zhoršenia situácie,  ktorá je aktuálne stabilizovaná.