Ústredný krízový štáb SR v súvislosti s šírením ochorenia COVID-19 rokoval o zavedení núdzového stavu nielen pre štátne nemocnice, ale aj pre súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom po rokovaní premiér Peter Pellegrini, poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR. V stredu bude o tomto kroku rozhodovať vláda, ktorá upravila viaceré opatrenia týkajúce sa zatvorených obchodných prevádzok a služieb.

- Okrem potravín, drogérií, lekární, predajní tlače, pôšt, bánk, čerpacích staníc, stravovacích prevádzok, veterinárnych ambulancií a obchodov s krmivom pre zvieratá môžu byť po novom otvorené aj práčovne a čistiarne odevov, autoservisy, pneuservisy a odťahové služby.

- Taxislužby môžu fungovať, no nie na prevoz osôb, ale len tovaru.

- Krízový štáb takisto odporúča samosprávam, prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy, ako aj vlastníkom budov a prevádzok, aby zakázali vstup do ich priestorov bez ochranných rúšok, prípadne ich alternatívy, ktorá musí zakrývať nos a ústa.

Vláda je zároveň pripravená vyhlásiť núdzový stav na celom území. „Zatiaľ sme to nechali v rovine odporúčaní, ak sa však ukáže, že to nestačí, sme pripravení sprísniť odporúčanie a upraviť aj slobody pohybu na nevyhnutné činnosti," vyhlásil premiér Pellegrini.

Podľa informácií krízového štábu takmer 1000 Slovákov, ktorí sú v zahraničí, prejavilo záujem o návrat a pripravuje sa plán ich repatriácie.

Naďalej platia ostatné zavedené opatrenia, ako povinná 14-dňová karanténa pre všetkých, ktorí sa vrátili zo zahraničia. V prípade osôb, ktoré sa na Slovensko od 16.3 vracajú skupinovo z postihnutých oblastí, čaká 14-dňová izolácia v zariadeniach ministerstva vnútra. Zatvorené sú školy, voľnočasové zariadenia, pokračujú kontroly na hraniciach, malé hraničné priechody sú zatvorené, na Slovensko sa dostanú len osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, či platným pasom. Zastavená je medzinárodná doprava a úrady fungujú v obmedzenom režime.

Všetky informácie: https://www.korona.gov.sk/