V priestoroch Národnej rady SR rokovali v stredu 30. novembra  2011 členovia vlády s predstaviteľmi  Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý bol iniciátorom stretnutia, označil rokovanie za náročné, pričom lekárski odborári po takmer 9-hodinovom rokovaní  opäť nenašli dohodu. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Vláda SR na ne reagovala vytvorením memoranda, ktoré zohľadňovalo možnosti štátu, to LOZ odmietlo a pripravilo vlastné memorandum, ktoré zase odmietol kabinet. Problémom bolo najmä zabezpečenie platovej požiadavky lekárov.
Vo štvrtok  (1. 12. 2011) tak nadobudli platnosť výpovede 1 226 lekárov. Pôvodne sa do odborárskej akcie zapojilo 2 439 lekárov spomedzi asi 7 000, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach.

 

  Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorý ponúkol svoju funkciu, ak by to malo pomôcť dohode, deklaroval, že urobí všetko pre to, aby sa lekári vrátili k pacientom. "Aby bolo o pacientov postarané, aby zdravie a život nebol ohrozený," vyhlásil.