Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes (2. novembra 2011) rokoval s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia. Odborárov informoval, že na dnešnom rokovaní Vlády SR oboznámil jej členov s aktuálnym stavom pri rokovaniach s LOZ a so situáciou v nemocniciach. Podľa predbežných údajov ministerstva zdravotníctva zatiaľ odvolalo  výpovede 238 lekárov v štátnych nemocniciach, ďalšie desiatky v nemocniciach, ktoré patria pod VÚC. Celkovo tak stiahlo výpovede približne 300 lekárov.

 „Odborárom som povedal, že sa mi nepáči postoj Slovenskej lekárskej komory, ktorá je proti zákonu o zvyšovaní platov sestier, najmä v čase, keď sami lekárski odborári požadujú vyššie platy, a na rozdiel od sestier pri rokovaniach používajú pacientov ako rukojemníkov,“ uviedol  minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Zdôraznil, že je pripravený ďalej rokovať o zvyšovaní platov lekárov, ale návrh odborárov na platy od 2000 do 4000 eur pre lekárov považuje za nereálny. „Odborári navrhujú automaticky nárokovateľné príplatky, ktoré mzdu nereálne zvyšujú,“ povedal Ivan Uhliarik.

Minister opäť vyzval odborárov, aby ukončili protestnú akciu, stiahli výpovede lekárov a prestali ohrozovať zdravie pacientov. Mimoriadne vážna je stále situácia v detských nemocniciach.

Minister Uhliarik je v prípade nedohodnutia sa s odborármi pripravený rokovať priamo s lekármi v nemocniciach.

Riaditelia nemocníc začali od 1. novembra 2011 akceptovať výpovede lekárov a postupne budú na ich miesta prijímať nových lekárov. Niektoré miesta sa zrušia pri zlučovaní  alebo rušení oddelení.