Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci so St. Jude Children’s Research Hospital a WHO organizuje Sprievodné podujatie k problematike onkologických ochorení u detí. Uskutoční sa vo štvrtok 21. septembra 2023 v New Yorku počas 78. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov.

“Som presvedčený, že s našimi partnermi z medzinárodného spoločenstva budeme mať počas podujatia príležitosť vymeniť si poznatky a skúsenosti, ktoré následne využijeme pri rozvoji liečebných metód a vďaka tomu dokážeme zachrániť životy našich najmenších pacientov. A to nielen na Slovensku, ale na celom svete,” uviedol minister zdravotníctva SR Michal Palkovič pred konaním Sprievodného podujatia SR.  

Globálna iniciatíva k predmetnej problematike (GICC) bola spustená Svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 2018 aj v spolupráci so Slovenskou republikou, ktorá sa podieľala na prípravách tejto iniciatívy. Iniciatíva zahŕňa viac ako 80 krajín zo všetkých regiónov sveta a jej cieľom je do roku 2030 zlepšiť úspešnosť liečby rakoviny u detí na takú globálnu úroveň, aby bola dosiahnutá minimálne 60 % miera prežitia detských onkologických pacientov na celom svete. 

“Prežívanie detí s rakovinou v niektorých krajinách je len na úrovni 15-20%, ale inde, napríklad na Slovensku, je to až okolo 80%. Tento veľký rozdiel hovorí o potrebe posilniť dostupnosť včasnej diagnostiky, liečby, ale aj podpory rodín s deťmi s rakovinou. Táto zmena je možná len spoločným úsilím robiť politiky zamerané na zdravie detí,” uviedol Jozef Šuvada, veľvyslanec at large Slovenska pre globálne zdravie. 

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s partnermi organizuje na pôde OSN  uvedené Sprievodné podujatie k problematike onkologických ochorení u detí pri príležitosti 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa v týchto dňoch koná v New Yorku. Okrem predstaviteľov na najvyššej úrovni vrátane prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej sa podujatia zúčastnia aj zástupcovia členských štátov OSN, medicínskej odbornej obce, pacientskych organizácií, neštátnych aktérov, agentúr OSN a médií.

Organizačné informácie:
Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 21. septembra 2023 od 16:00 do 18:30 SELČ (10:00-12:30 newyorského času) v sídle Organizácie spojených národov.
V prípade záujmu je možné sledovať toto podujatie aj on-line, podmienkou je registrácia na tomto linku https://forms.gle/96UD2nKWM6PYVHXi6 do 20.9.2023 do 18:00 SELČ. 

Zaregistrovaným účastníkom bude následne zaslaný link na live prenos z OSN.
Podujatie bude prebiehať v anglickom jazyku.