Počas Prípravnej fázy boli odstránené nájdené neefektivity v systéme s cieľom priniesť viac služieb pacientom aj zdravotníkom v skoršom čase. Po plnom sprevádzkovaní eHealth prinesie úspory až 100 mil. eur ročne, ktoré budú spätne vložené do zdravotnej starostlivosti. Zároveň sa pri realizácii projektu podarí ušetriť celkovo 120 mil. eur.

Ministerstvo zdravotníctva SR v súčinnosti s Ministerstvom financií SR, zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, profesijnými organizáciami v rezorte a zdravotnými poisťovňami ukončilo Prípravnú fázu v realizácii Programu implementácie elektronického zdravotníctva - eHealth. Všetky jeho projekty prešli počas tejto fázy výraznými zmenami, aby boli zamerané na rýchlejšiu dostupnosť užitočných elektronických služieb pre občanov, lekárov, zdravotné poisťovne a ďalších aktérov v sektore. Prvé aplikácie budú nasadené na celom Slovensku už o jeden a pol roka.

„Zatiaľ čo v pôvodnom pláne sa v tzv. časti eSO1 počítalo len so skúšobným-pilotným nasadením elektronických služieb s malým počtom používateľov, po zmene, ktorú sme dosiahli v prípravnej fáze, počítame už o 18 mesiacov s celoplošným nasadením dôležitých funkcií elektronického zdravotníctva pre pacientov aj zdravotníkov. Zároveň pri realizácii oproti pôvodnému nastaveniu vieme ušetriť 120 miliónov eur,“ vysvetľuje Peter Kažík, generálny riaditeľ Sekcie informatiky Ministerstva zdravotníctva SR.

Ako prvé aplikácie projektu budú môcť občania využiť služby Národného zdravotného portálu, kde nájdu dôveryhodné informácie o zdraví overené hlavnými odborníkmi na danú problematiku. Lekári zasa využijú možnosť získať informáciu o predpísaných liekoch inými lekármi daného pacienta. „Mnoho chronických pacientov trpí viacerými ochoreniami a užíva aj viacero rôznych liekov súčasne. Takýto pacient často nevie svojmu lekárovi uviesť, aké lieky mu predpísal iný špecialista a lekár tak nevie posúdiť možné riziko interakcií liekov, ktoré pacientovi predpíše a tými, ktoré pacient užíva. Zároveň následkom tejto neinformovanosti medzi lekármi dochádza aj k duplicitne predpísaným liekom. V takom prípade môže pacient dostávať aj dvojnásobné dávky lieku s tou istou účinnou látkou bez toho, aby o tom vedeli ošetrujúci lekári pacienta ako i samotný pacient, keďže obchodné názvy liekov s rovnakou účinnou látkou sú rôzne.
Na základe elektronických informácií tak budú ošetrujúci lekári mať prehľad o tom, aký konkrétny liek na akú diagnózu bol pacientovi predpísaný a budú tak presne informovaní, čo pacient užíva. Eliminuje sa tým riziko možných liekových a potravinových interakcií a zároveň aj popisované riziko duplicitnej preskripcie liekov s rovnakou účinnou látkou, čo v konečnom dôsledku zabezpečí kvalitnú a bezpečnú liečbu pacientom a dokonalú spätnú väzbu a informovanosť ošetrujúcim lekárom,“ vysvetľuje Michaela Gajdošová, generálna riaditeľka Sekcie farmácie a liekovej politiky Ministerstva zdravotníctva SR.

Po plnom sprevádzkovaní všetkých služieb elektronického zdravotníctva počíta Ministerstvo zdravotníctva SR s ročnými úsporami v systéme vo výške až 100 mil. eur, ktoré budú spätne investované do poskytovania zdravotnej starostlivosti.

V súčasnosti sa na základe schválených výstupov Prípravnej fázy pripravuje dodatok k zmluve s konzorciom Ness, Lynx k Národnému projektu Elektronické služby zdravotníctva, ktorý bude predstavovať formálne ukončenie uskutočnených zmien na tomto projekte. Rozhodnutie pretaviť tieto zmeny do dodatku k zmluve prejavili obe strany vo forme podpísaného Vyhlásenia o pokračovaní projektu.

Hlavné prínosy eHealth, ako aj ďalšie aktuálne informácie o prebiehajúcich projektoch nájdete na stránke www.ezdravotnictvo.sk.

Citáty:

Peter Kažík, generálny riaditeľ Sekcie informatiky Ministerstva zdravotníctva SR hovorí:

„Pri posúdení pôvodnej stratégie Programu implementácie eHealth a hlavne projektu eSO1 bolo zistené, že Program bol definovaný a riadený ako ‚implementácia IT systému‘, ktorá nerieši podmienky, predpoklady a komplexnosť nasadenia riešenia do plnej prevádzky a odsúva naplnenie uvedených cieľov na neskoršie obdobie. Prístup mal negatívne dopady na schopnosť Programu priniesť očakávané služby občanom a zdravotníkom a hlavne v súčasnej situácii predpokladal nereálne požiadavky na financovanie z rozpočtu ministerstva zdravotníctva.
Taktiež došlo k zmenám v koncepte eGovernmentu, na ktorom je Program implementácie eHealth závislý a bolo to potrebné zohľadniť v redizajne Programu.
Program ako aj samotný projekt eSO1 boli preto redefinované v zmysle novej stratégie. Jeho jednotlivé funkcionality a dodávané aplikácie boli spresnené tak, aby po ukončení projektu boli využívané plánovanými počtami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ako aj občanov, aby boli zabezpečené plánovanie kontinuity činností a celkovo aby projekt neskončil v laboratórnych podmienkach, čiže len ako skúšobné riešenie. V tejto súvislosti došlo v rámci spresnenia k výraznému nárastu náročnosti jednotlivých dodávaných funkcionalít, čo ale je v súlade s realizovaným verejným obstarávaním projektu.”