Tlačiť Späť

Domov » Zdravotná starostlivosť » Prevencia a Skríning

Skríning rakoviny krčka maternice

Skríning rakoviny krčka maternice je preventívny program zameraný na aktívne vyhľadávanie ochorenia pomocou skríningového testu. Spočíva v pravidelných gynekologických kontrolách, ktorých cieľom je skorý záchyt pred rakovinových zmien alebo včasných štádií rakoviny krčka maternice. Skríningovou metódou je štandardná cytológia.

Cieľová skupina: ženy vo veku 23 – 64 rokov

Časový interval: prvé dva odbery sa uskutočnia raz ročne - v prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v intervale každé 3 roky do veku 64 rokov (v tomto veku sa skríning ukončí, ak budú posledné 3 nálezy negatívne)

  • absolvujete jednoduché a rýchle vyšetrenie u svojho gynekológa*, ktorý Vám urobí ster z krčka maternice a ten odošle do cytologického laboratória na analýzu
  • v prípade nejasného výsledku Vás gynekológ odošle na doplňujúce vyšetrenie tzv. expertnú kolposkopiu, kde Vám lekár navrhne najvhodnejšiu liečbu

Najvýznamnejšou príčinou rakoviny krčka maternice je pretrvávajúca infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Pravidelným gynekologickým vyšetrením sa dá zabrániť až 9 z 10 prípadov tejto rakoviny. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa existuje veľmi účinná forma primárnej prevencie proti HPV infekcii – očkovanie. Rakovina krčka maternice je jedným z mála zhubných ochorení v humánnej medicíne, pri ktorej je známy bezprostredný vyvolávateľ a dá sa proti nej efektívne chrániť. Vakcináciou proti HPV sa môžu najmä mladé ženy veľmi účinne chrániť proti rakovine krčka maternice.

Viac informácií o HPV očkovaní nájdete TU

*ak žena nemá žiadneho gynekológa a nevie, na koho sa obrátiť, jej zdravotná poisťovňa jej poradí gynekológov v jej okolí.

Gynekológov v okolí bydliska možno nájsť aj tu: Gynekologické ambulancie