Tlačiť Späť

Domov » Zdravotná starostlivosť » Zriedkavé choroby » Vírus EBOLA

Vírus EBOLA

ČO JE EBOLA

Ebola je ťažké akútne vírusové ochorenie. U ľudí vyvoláva akútnu hemoragickú horúčku. Vyznačuje sa vysokou nákazlivosťou. Pôvodcom ochorenia je vírus horúčky Ebola z čeľade Filoviridae.

Prenos ochorenia

Človek sa infikuje úzkym kontaktom s chorým, živým alebo mŕtvym, najmä stykom s krvou, stolicou, slinami, močom. Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení. K prenosu dochádza taktiež nedostatočne sterilizovanými injekčnými striekačkami a ihlami. Vzdušná cesta prenosu sa uplatňuje minimálne. Človek sa môže nakaziť aj kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých alebo uhynutých voľne žijúcich zvierat ako opice, lesné antilopy alebo netopiere.

Príznaky

Ochorenie sa začína náhle vysokou teplotou, bolesťami hrudníka a brucha, zvracaním a vodnatými hnačkami. Približne 5. deň od začiatku ochorenia sa objavujú na koži červené vyrážky. Vzniká bolestivý zápal hrtanu, suchý kašeľ, bolesti svalov a kĺbov. V dôsledku častých hnačiek a zvracania dochádza k extrémnej dehydratácii. Koncom prvého týždňa ochorenia u väčšiny prípadov dochádza ku krvácaniu, ktoré sa prejavuje krvavými hnačkami, vykašliavaním a zvracaním krvi, podkožnými krvnými výronmi, krvácaním z ďasien a z nosa. Niekedy môže prísť k ožltnutiu. Chorí, následkom značnej straty krvi v šoku, v priebehu druhého týždňa ochorenia umierajú. Úmrtnosť je až 50-percentná.
Niekedy však môže mať ľahší priebeh, iba ako chrípke podobné ochorenie.

Inkubačná doba je 2 - 21 dní.

Liečba ochorenia je len symptomatická.

Ako zničiť vírus?

Vírus eboly účinne zabíja mydlo, bielidlá, slnečné svetlo alebo sušenie. Zničí ho aj vypranie šatstva kontaminovaného tekutinami v práčke. Na vysušených povrchoch alebo povrchoch vystavených slnečnému žiareniu prežije vírus len krátky čas. Pokusy ukázali, že vírus prežije dlhšie pri nižšej teplote. Vírus môže v kvapalnom alebo vysušenom materiáli prežiť niekoľko dní. Vírus eboly však môže byť zničený UV žiarením, gama žiarením, zahrievaním na teplotu 60°C počas 60- tich minút alebo varom počas piatich minút. Vírus je možné zničiť dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru (predovšetkým chlórnanu sodného) po dobu 30 – 60 min. Zmrazenie alebo chladenie vírus ebola neničí.


Odporúčania pre cestujúcich Odporúčania pre cestujúcich
Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR ebola-opatrenia-uvzsr.rtf
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Leták ÚVZ SR k ebole Leták ÚVZ SR k ebole
Aktuálne správy